Forklift Konum Takip ve Çarpışma Uyarı Sistemi

wipelot forklift carpisma onleme ve uyari sistemi

Wipelot Safezone, forkliftler başta olmak üzere, iş makineleri için geliştirilen kaza önleme ve çarpışma uyarı sistemidir. İş makinaları, forklift, reach truck, milk-run gibi tesis içerisinde gün boyu hareket halinde olan araçların birbirleriyle, ekipmanlarla ve personeller ile tehlikeli şekilde yaklaşmalarını ve çarpışmalarını önlemek için tasarlanmıştır.

Safezone, çalışma alanlarındaki araç trafiği, yaya personellerin yoğunluğu, kör noktalar ve zaman baskısı gibi zorlu şartlar altında çalışan araç operatörleri için güvenli yaklaşma mesafesi oluşturarak iş güvenliğinde önemli bir rol oynar.

Nasıl Çalışır?

Sistem, araçlara zarar vermeden kolayca uygulanabilen alarm merkezi ve UWB (ultra geniş bant) teknolojisine sahip kontrol ünitesi’ nden oluşur. Kontrol ünitesi, araç çevresinde sanal güvenlik alanı oluşturur. Alarm merkezi ise, tehlikeli yaklaşmalarda sürücüye görsel ve sesli uyarı verir. Yaya personellerin üzerinde taşıdıkları RFID mobil etiketler ise, kendisine tehlikeli şekilde yaklaşan araçları fark ederek titreşim ve ışık ikazı ile mobil etiketleri taşıyanları olası kazalara karşı uyarır. Ayrıca sistem, tehlikeli yaklaşmanın devam ettiği durumlarda araç destekliyorsa yavaşlatma ve durdurma gibi acil durum davranışları göstererek olası yaralanma veya kazaların önlenmesine yardımcı olur.

Genişletilebilir Özellikler

Safezone sistemi, tak-çalıştır şeklindeki kullanım kolaylığının yanında, genişletilebilir seçenekleri sayesinde başta ağır endüstri araçları olmak üzere, birçok alanda personel ve envanter güvenliğini sağlayan ek özelliklere de sahiptir.

 • Kör Nokta Uyarı Sistemi: Üretim tesisi içerisindeki kör nokta, koridor giriş – çıkışları, raf araları veya kesişim noktaları gibi hareket halindeki iş makinalarının fiziki olarak birbirlerini göremeyeceği tehlikeli alanlar için belirlenen konumlara kör nokta cihazları yerleştirilerek olası çarpışmaların önüne geçilir. Bu sayede, kör nokta okuyucularının olduğu konumlara araç ile yaklaşırken operatörlerin uyarılması ve araçların yavaşlatılması gibi senaryolar uygulanır.
 • Otomatik Kapı / Bariyer Açma: Otomatik kapı sistemleri için özel olarak geliştirilen bölge okuyucu üniteleri, araçlarda bulunan Safezone cihazı ile iletişime geçerek, kapıya yaklaşan aracı belirlenen hız limitlerine uygun şekilde yavaşlatıp otomatik kapının açılmasını sağlar.
 • Endüstriyel Araç Uygulamaları: Maden, inşaat şantiye sahaları ve liman gibi noktalardaki TIR ve kepçe gibi büyük boyutta yükleme yapılan araçların ve personellerin güvenliği ile ilgili alınması gereken önlemlerde önemli rol oynamaktadır. Yükleme esnasında çevredeki yayaların ve diğer araçların birbirlerine olan mesafelerini ölçerek, tehlikeli yaklaşmalara karşı araç operatörlerini uyarır. Araçların uygunluk durumuna göre Safezone cihazı, iş makinalarının üzerinde bulunan E-Stop mekanizmasını tetikleyerek aracın durdurulmasını sağlayabilir.
 • Raf ve Değerli Ekipman Koruma: Forkliftlerin çalışma alanları içerisinde bulunan ve çarpma riski olan raf, ekipman, makine, cam kapı gibi nesnelerin uygun noktalarına sensör montajı yapılarak kaza, yaralanma ve hasarların engellenmesi amacıyla kullanılan opsiyonel bir sistemdir.
 • Vinç altı Tehlike Bölgesi Uyarı: Tavan vinçleri, forkliftlerin kaldıramayacağı ağırlıktaki malzemeleri kaldırmak ve tesis içindeki bir noktaya taşımak amacıyla tasarlanmış, sabit kiriş ve ray sisteminden oluşan vinçlerdir. Safezone sistemi, tavan vinçleri hareket halindeyken, vincin altındaki personelleri titreşim olarak uyarır. Eğer vinç destekliyorsa vinci durdurur.

Wipelot Forklift Çarpışma Uyarı Sistemi:

 • UWB (ultra geniş bant) teknolojisiyle 20cm hassasiyet ile operatörler için güvenli çalışma ortamları oluşturur
 • Altyapı gerektirmez, tak çalıştır tasarımı sayesinde uygulaması kolaydır
 • Demontajı kolaydır, gerek görüldüğünde başka araçlara transfer edilebilir
 • İstifleme operasyonlarında ilgili rafların konumunu yön ve yükseklik bakımından tespit edebilir
 • Güvenli alan atamaları, koridor ve raf araları uygulamaları gibi konularda özelleştirilebilir
 • Düşük bütçelidir

Detaylı bilgi alın

wipelot yalnız çalışan sistemi

Forklift Kazaları İçin Geliştirilen Çarpışma Uyarı Sistemi SAFEZONE

Wipelot, forkliftlerin çalışabileceği tüm alanlarda mümkün olan en yüksek iş güvenliğini sağlamak amacıyla UWB teknolojisinden yararlanarak eksiksiz bir çarpışma ve uyarı sistemi olan Safezone ürün serisini geliştirmiştir. Safezone ailesi, her forklift ortamı birbirinden benzersiz olduğundan, tüm ihtiyaçları kapsayabilecek, çalışma ortamı, personel ve ekipman yapılarını göz önünde bulunduran azami esnekliğe sahip bir çözüm olarak tasarlanmıştır.

İNCELE

Wipelot dünyanın her yerindeki ihtiyaçlarınıza uygun çözümler sunar

300.000+ UWB Cihaz         1.000 km² Saha Kapsamı         100 milyon+ Metre Konum Takibi

Diğer ürünlerimizi keşfedin

wipelot yalnız çalışan sistemi

Yalnız Çalışan

Wipelot Yalnız Çalışan Güvenlik Sistemi, tehlikeli şartlar altında çalışan personellerin durumunun ve konumunun gerçek zamanlı olarak izlenmesini sağlayan, telsiz – telefon gibi iletişim araçları gerektirmeyen, elektronik iş güvenliği sistemidir.

İNCELE

wipelot sosyal mesafe takip ve uyarı sistemi

Sosyal Mesafe Takip ve Uyarı Sistemi

Wipelot’ un geliştirdiği Sosyal Mesafe Takip ve Uyarı Sistemi, işletmelerin Covid-19 pandemisine karşı sosyal mesafe kurallarına uygun güvenli ve izole bir çalışma ortamı oluşturmasına katkı sağlar.

İNCELE