WIPELOT KABLOSUZ ÇÖZÜMLER

Madencilik

Wipelot Akıllı Maden ve IIoT Sistemleri

Yeraltı ve yerüstü maden işletmelerinin izleme ve karar destek yönetimini oluşturan bu sistem; verimlilik ve kârlılığın artırılmasını, maden operasyonlarının daha güvenli ve etkin gerçekleştirilmesini, ISG kurallarına uyulmasını, bu sayede olası iş kazalarının önlenmesini, büyük veri ve raporlama sistemleri ile yeni yönetim sistemleri oluşturulmasını, böylelikle rekabet gücünün artırılmasını hedefleyen maden endüstrisine özel, ödüllü IoT – RFID çözümüdür.

AKILLI MADEN SİSTEMİ MODÜLLERİ İLE OPERASYONLARINIZI ÜST SEVİYEYE TAŞIYIN

Wipelot Akıllı Madencilik Sistemi, madencilik operasyonlarınızı daha akıllı ve verimli hale getirmeniz için kapsamlı bir çözüm sunar. Sistemimiz, veri analizi, otomasyon ve IoT teknolojilerini bir araya getirerek madencilik süreçlerinizi optimize eder.

Akıllı Maden Modülleri

Personel Güvenliği

Yer altı ve yer üstü madenlerde personelin hassas takibi ve güvenliğini sağlayan bir modüldür. Düşme veya hareketsizlik gibi durumları anında algılar, acil durum toplanma alanındaki personellerin otomatik sayımını yapar. Bağımsız olarak çalışabilen bir yapıya sahiptir ve konum hassasiyeti ihtiyaca göre ayarlanabilir. Ayrıca, maden iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğine uyumludur. Modül aynı zamanda sosyal mesafe takip sistemi ile entegre olarak çalışarak personelin güvenliğini artırır.

Daha fazla bilgi için, tıklayın

Ekipman Takibi

Yer altı ve yer üstü madenlerdeki motorlu ve motorsuz araçlar ile ekipmanların gerçek zamanlı konum takibini yapar. Aynı zamanda iş makinelerinin çalışma sürelerini takip eder, geçmişe dönük rota bilgilerini sunar, hız ihlalleri ve sürücü alışkanlıklarını raporlar. Güvenli çalışma ortamı sağlamak için araç hızını kontrol eder ve araç yönünü algılar. Motor durumunu izler, kat edilen mesafe bilgilerini hesaplar, bakım ve yakıt yönetimine yardımcı olur. Ayrıca otomatik araç-operatör eşlemesi ve yetkilendirmesi yaparak operasyonların daha etkin ve güvenli bir şekilde yürütülmesine destek olur.

Daha fazla bilgi için, tıklayın

Trafik Sinyalizasyonu & Çarpışma Uyarı Sistemi

Trafik optimizasyonu, yakıt maliyetlerinde azalmaya ve cevher çıkarımında artışa katkıda bulunur. Genişleyebilir yapısıyla kilometrelerce uzunlukta sinyalizasyon zinciri oluşturarak, merkezden izlenebilir ve yönetilebilir. Ambulans gibi özel araçların sahaya girmesi veya maden içindeki araç kapasitesinin aşılması durumunda otomatik sinyalizasyon yönlendirmesi yapar. Ayrıca, kat giriş-çıkışı, ana galeri bekleme senaryolarını destekler ve araçlar ile ekipmanlar çevresindeki çarpışmalara karşı ayarlanabilir güvenli bir koruma alanı sağlar. Kapalı devre çalışma sayesinde genel sistem arızalarından etkilenmez.

Daha fazla bilgi için, tıklayın

Görev Atama Sistemi ASSOS

ASSOS, personel ve araçlara görev atama ve yönetimini kolaylaştırır. Uzaktan tek bir noktadan sahaya erişim sağlar ve görevler anlık olarak kabul edilebilir veya reddedilebilir. Araç türüne göre bilgiler girilebilir ve hangi operatörün aracı kullandığı bilgisini anlık olarak sunar. Ayrıca, zorlu çalışma koşullarına dayanıklıdır ve operasyon izlenebilirliğini artırarak verimliliği ölçmenizi sağlar.

Daha fazla bilgi için, tıklayın

Ortam Parametreleri & Sayaç Değerleri Ölçümü

Bu modül, madendeki ortam parametre değerlerini anlık olarak ölçer, kaydeder, değerlendirir, parametrik değerler aşıldığında alarm üretir. GSM şebekesi veya başka bir ağa bağlı olmaksızın, Wipelot sensör ağı üzerinden kapalı devre çalışır. Madenlerde kullanılan mevcut sensörler ile entegrasyon sağlanabilir. Enerji verimliliğini optimize etmeyi sağlar. Sıcaklık, nem, ışık, CO2 ve benzeri ortam şartlarının ölçümünü gerçekleştirir. Ekstansometre uyumludur. Alarmlar E-posta ve SMS yoluyla yetkililere iletilebilir.

Daha fazla bilgi için, tıklayın

Analiz ve Optimizasyon

Bu modül, sistemden toplanan geçmiş görev ve konum verilerinin analizi ile görev ve çalışma sürelerinin optimize edilmesini sağlayan yapay zeka çözümüdür. Belirli bir göreve doğru sayıda personel ve ekipman atanmasını sağlar. Ekipman ve personel performanslarını değerlendirir. En verimli personelleri belirler, görevleri kişilerin yetkinliklerine ve geçmiş çalışma durumlarına göre uygun kişilere atanmasını sağlar. Ekipmanlar için rota optimizasyonu ile tur zamanlarını, hareket sürelerini ve miktarlarını kısaltır. Otomatik veri girişi sağlar.

Daha fazla bilgi için, tıklayın

Kantar Otomasyonu

Yeraltı ve yerüstü tesisleri arasında nakliye operasyonunun operatörsüz ölçümünü ve takibini sağlar. Operasyon maliyetlerini azaltır. Gerçek zamanlı konum belirleme sistemiyle entegre çalışır. Üretim ve hak-ediş yönetim sistemlerine veri sağlar. Anlık operasyon yönetimi sağlar. Süreci otomasyonu ile iş gücü ve zaman kazancı sağlar. Otomatik araç-operatör eşlemesi ve yetkilendirmesi yapar.

Trafik iyileştirmesi ile maliyetlerde azalma

%10

Operasyonel verim artışı

%15

İş kazalarında azalma

%90

Veri Analizi ve Detaylı Raporlama ile Sürdürülebilir Verimlilik

 • 2D ve 3D gerçek zamanlı personel ve ekipman takibi
 • Lokal veya bulut tabanlı sunucu desteği
 • Dijital tike tahtası
 • Bölge sayım & acil toplanma alanı raporu
 • Personel acil durum & sosyal mesafe ihlal raporu
 • Araç ayak izi & ısı haritası raporu
 • Sürücü alışkanlıkları & hız aşım raporu
 • Sürüş mesafeleri raporu
 • Sinyalizasyon ihlal raporu
 • Görev & üretim planlama ekranı
 • Ekstansometre & yangın alarm raporu
 • Veri analizi & optimizasyon desteği
 • Ve daha fazlası…

Yorumlar

İlgili Blogları Keşfedin

Motorized Equipment Tracking System

Madenlerde trafik yönetimi ve sinyalizasyon sistemi neden bu kadar önemli?

Wipelot Sinyalizasyon Sistemi, maden içindeki trafik optimizasyonu ile yakıt maliyetlerinin azaltılmasında önemli derecede katkı sağlar. Kilometrelerce uzunluktaki maden tünellerinde, başta hafriyat kamyonları olmak üzere ağırlığı onlarca tonu bulan tam dolu ağır vasıtaların hareket kabiliyetlerini kısıtlamadan ilerlemesine olanak sağlar. Bu da yakıt tasarrufunda %5’e kadar ve yer yüzüne cevher çıkarımında %8’ e kadar artış sağlar.

Devamı

İlgili Başarı Hikayelerini Keşfedin

Motorized Equipment Tracking System

Madenlerde RTLS tabanlı görev yönetim optimizasyonu

RTLS tabanlı görev yönetim optimizasyonu, maden tesislerinde verimlilik ve izlenebilirlik sağlayan güçlü bir çözümdür. Ekipmanları gerçek zamanlı olarak izleyerek lojistik süreçleri optimize eder ve üretim süreçlerinin verimliliğini artırır.

Devamı


Bizimle iletişime geçin, tesisiniz için en uygun sisteme birlikte karar verelim

Wipelot, kendi donanım ve yazılım sistemlerini üreten teknoloji şirketlerini bir araya getiren bir organizasyon olan Omlox, UWB Alliance ve FiRa Consortium üyesidir. UWB teknolojileri üzerine yoğunlaşan Wipelot, Türkiye'de ve yurt dışında gerçekleştirdiği endüstriyel IoT projeleri ile birçok ödül kazanmıştır. Bu başarıları sayesinde Wipelot, TOBB 100 ve Deloitte Technology Fast 50 gibi prestijli listelerde en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinden biri olarak kabul edilmektedir.