İnşaat Sektöründe Kablosuz Çözümler

İnşaat Sektöründe Kablosuz Çözümler

İnşaat sektörü, personelin, ekipmanların yerlerinin inşaat sahası içerisinde sürekli arandığı, sahadaki ekipman sayısının tespit edilmesini gerektiren karmaşık bir sektördür. Bir sonraki aşamaya geçebilmek için yeterli malzeme olup olmadığı bilgisine ihtiyaç duyulur. Çalışanların bu sorulara cevap vermeleri için uzun zamana ihtiyaçları vardır. Onlarca katlı inşaat içinde bir kişiyi bulmak ya da bir malzemenin ne kadar kaldığını sayıp, geri bildirmek büyük bir zaman kaybına neden olur. Bu sektörde RFID düzgün bir şekilde kullanıldığında, tüm kaynaklar en verimli şekilde kullanılmış olarak inşaat tamamlancaktır. Ayrıca gerçek zamanlı konum sistemi ile personel ve ekipman takibi ile herhangi bir duruma karşı reaksiyon zamanı çok kısaltılabilir. Wipelot, acil durum çağrı sistemiyle de işçi güvenliği açısından büyük avantajlar getiriyor. Wipelot ürünleri ekipmanlardan en verimli şekilde yararlanarak, inşaatı gecikmesiz olarak ve işçi kaybını en aza indirgeyerek tamamlamaya yardımcı olur.

Wipelot RTLS ile Ekipman-İşçi takibi ve yönetimi

İşçiler hem birbirlerini, hem de kullanılan demirbaş ve malzemeleri aramakla vakitlerinin büyük bir bölümünü harcarlar. Wipelot RTLS sayesinde istenilen kişinin veya ekipmanın hangi katta ve hangi odada olduğu, ekipmanın kullanıma uygun olup olmadığı kolayca tespit edilir. Ayrıca kaybolan veya çalınan ekipmanların nerede olduğu da kolayca tespit edilebilir.

 Sahaya giren ziyaretçilerin yetkisi dışında bölgelere girmesi durumunda uyarı verilir.

 Personelin eğitimini almadığı veya yetkisi dışındaki bölgelerde bulunması durumunda uyarı verilir.

 Personelin, sahaya giriş çıkış zamanları tespit edilir.

 Alan içerisinde personelin hangi bölgelerde bulunduğu gerçek zamanlı olarak tespit edilir, daha sonradan da raporlanabilir.

Wipelot ISG İle İşçi güvenliği

Wipelot ISG, inşaat alanı içerisinde güvenlikle ilgili durumlarda gerçek zamanlı uyarılar vererek, çalışanların güvenliği açısından geniş çaplı izleme ve denetlemeyi mümkün kılar. İşçilerin acil durumlarda veya herhangi bir problem oluştuğunda tek bir tuşa basmaları yeterlidir. Bunun yanı sıra işçinin, baygınlık gibi hareketsiz kalması durumunda bile sistem otomatik olarak hareketsizliği algılayarak işçinin yardım talebini sorumlu kişilere iletir.

İnşaat Sektöründe İş Kazaları

SGK verilerine göre inşaat sanayisinde Türkiye’de:

 2004 yılında 8 bin 106 iş kazasında 236,

 2005 yılında 6 bin 480 iş kazasında 290,

 2006 yılında 7 bin 143 iş kazasında 397,

 2007 yılında 7 bin 615 iş kazasında 369,

 2008 yılında 5 bin 574 iş kazasında 297 kişi yaşamını yitirmiştir.

 2009 yılı itibari ile her 200 iş kazasında ortalama 3 kişi hayatını kaybederken, ortalama 10 kişi de iş göremez derecede sakat kalıyor.